To był tydzień 01.02.2019

Mijający tydzień dostarczył bardzo wiele interesujących informacji gospodarczych, z których po raz kolejny wybraliśmy te według nas najciekawsze. Tym razem coś dla siebie znajdą frankowicze, osoby zatrudniające obywateli Ukrainy, inwestorzy giełdowi i walutowi jak również właściciele firm powiązanych z gospodarką Niemiec.

  1. W NBP nie zarobisz! Niekontrolowana fala wpadek rozlewa się co raz szerszym strumieniem, tym razem zamierza porwać swym nurtem, i tak naruszony, spokój NBP, który powinien stać na straży polityki pieniężnej i stabilności finansowej państwa. Ograniczenie możliwości wynagradzania do wysokości 60% poziomu prezesa NBP, przykuły uwagę EBC, który wyraził się o nich krytycznie. Zmiana może też ograniczyć możliwości zatrudnienia najlepszych specjalistów i odbić się na jakości działania instytucji

  2. Ekonomiści mBanku wieszczą gorsze czasy dla frankowiczów Wg. prognoz ekonomicznych mBanku przed zadłużonymi w CHF nie ma dobrych perspektyw. Przewidują oni, że LIBOR (stopa procentowa, o którą oparte jest oprocentowanie kredytów) wzrośnie z dzisiejszych -0,7% do +0,79% w 2021 roku oraz +1,35% w 2022 roku. Dla średniego kredytu może to podnieść ratę o ponad 200 złotych. Pocieszające są najnowsze dane ZBP, w których czytamy, iż szkodowość kredytów frankowych (2,23%) jest niższa od kredytów w złotówce (3,19%).

  3. Wir haben ein problem Grudniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech bardzo negatywnie zaskoczyła. Oczekiwano spadku na poziomie 0,6%, ale spadku aż o 4,3% m/m niewielu się spodziewało. Już wiemy dlaczego Berlin obciął prognozę PKB na 2019 do 1%

  4. Gołębi komentarz FED FED będzie cierpliwy, czytaj nie będzie podnosił stóp. Taki komentarz spowodował osłabienie dolara i wzmocnienie amerykańskiej giełdy w ostatnim tygodniu. Dzięki temu S&P 500 kończy styczeń z wynikiem 7,8%!

  5. Polska Kapitalnie Bryluje (PKB) 5,1% tyle według GUS wyniosła dynamika polskiego PKB w 2018 roku! To najlepszy wynik od 2007 roku, który rysuje nas jako europejskiego prymusa. Po sprawdzeniu z czego ten chleb został ulepiony mamy wrażenie, że jakościowo mogło być lepiej. Dwa gorsze wnioski to spowolnienie w IV kwartale zarówno konsumpcji do 3,9% (III kwartał 4,5%) oraz inwestycji do 6,8% r/r (III kwartał 9,9%).

  6. Koniec pewnej epoki? Jak informuje ZUS po raz pierwszy w Polsce spadła liczba płacących składki emerytalne obywateli Ukrainy. W IV kwartale ubiegłego roku ubezpieczonych było 419 117 obywateli naszego wschodniego sąsiada, wobec 424 326 w III kwartale. Jeśli zestawimy to z najnowszym badaniem NBP, w którym około 10% polskich przedsiębiorstw (najwyżej od 2008 roku) wskazuje, że podstawowym hamulcem rozwoju jest trudność w znalezieniu pracowników to zwiększenie presji płacowej będzie kolejnym problemem dla firm.

  7. Złoty… samolot Ostatnio w naszym podsumowaniu pojawia się coraz więcej seriali. Trzeba przyznać, że jak na południowo amerykańską produkcję ta z Wenezueli dostarcza wiele zwrotów akcji. Po tym jak Bank Anglii odmówił Maduro wydania złota o wartości 1,2 mld USD i sankcjach nałożonych na państwową rafinerię przez amerykańską administrację, w centrum uwagi jest samolot na lotnisku Simona Bolivara w Caracas, który nieoficjalnie ma zabrać 20 ton złota z Wenezuelskiego Banku Centralnego do Rosji.

 


Karol Ciesielski, Mateusz Dąsal – Kuwik Ciesielski Family Office

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” 
w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji 
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206,poz. 1715). 
Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny 
instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest 
tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor oraz KCFO sp. z o.o. nie ponosi jakiejkolwiek 
odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
KCFO sp. z o.o. oraz autor dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne 
i zgodne ze stanem faktycznym, nie mogą jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponoszą żadnej 
odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.
back to top