To był tydzień 08.02.2019

Pierwszy tydzień lutego pod względem gospodarczym dostarczył wiele prognoz, kilka ciekawych wypowiedzi, jak również danych za grudzień. Większość niestety nie nastraja optymistycznie szczególnie patrząc przez pryzmat danych makroekonomicznych od naszych zachodnich sąsiadów.

  1. PKB Polski +9%… tak ale tylko jeśli, doszłoby do prywatyzacji niefinansowych przedsiębiorstw Skarbu Państwa. Taką alternatywę wskazuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który w swojej analizie wskazał między innymi na ten problem w rozwoju naszej gospodarki, oraz prognozuje wzrost o 3,6% w 2019r. oraz 3% w 2020r., który następnie ustabilizować się powinien w okolicach 2,8%. Ocena MFW dalej pozostaje bardzo rzeczowa. Na pochwałę zasłużyło uszczelnienie systemu podatkowego, jednak uwadze nie umknął fakt przeniesienia kosztów produkcji energii, która dodatkowo obciąża pracę spółek publicznych.

  2. Nächste Probleme Gospodarka nad Renem z coraz większymi problemami zbliża się do recesji. To oczywiście złe informacje dla Polski. Po tym jak zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w ciągu roku o 10,8%!, w czwartek dowiedzieliśmy się, że produkcja przemysłowa w grudniu spadła o 3,9% w porównaniu z grudniem roku 2017. Produkcja wyraźnie spada już drugi miesiąc z rzędu, co nie wydarzyło się od kryzysu. W związku z tym wszystkim czekamy na dane o PKB za poprzedni kwartał, bo mogą również okazać się ujemne.

  3. Apple odzyskuje koszulkę lidera W niekończącym się wyścigu najdroższych firm na świecie Apple znów zakłada żółtą koszulkę lidera, osiągając wtorkową kapitalizację 821 miliardów dolarów vs. 819 od Microsoftu i 816 Amazona. Emocje jak w Grand Prix Formuły 1…

  4. PKO BP z „setką na karku”! Ponad 300 mld aktywów, 9 mln klientów i setka na karku! Największy polski bank od wczoraj może pochwalić się stuletnią historią. W dniu urodzin notowania nie sprzyjały państwowej spółce, która straciła na wartości 2,1%. Życzymy 1000 lat!

  5. Bezrobocie w górę Kolejny wzrost bezrobocia, tym razem o 0,4%, co oznacza w sumie wynik na poziomie 6,2%. Jak twierdzi Ministerstwo, styczeń i luty to najtrudniejsze okresy pod kątem bezrobocia w Polsce. Powodem ma być luka w pracach sezonowych w rolnictwie, budownictwie czy też turystyce. Nie pomogło również zakończenie programów aktywizacji bezrobotnych, czekamy zatem na uruchomienie nowych inicjatyw.

  6. Cięty język Tuska Wracając na chwilę do serialu Brexit, czarnym charakterem został uznany przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk po tym jak zastanawiał się na głos jak wygląda miejsce w piekle dla tych, którzy promowali Brexit bez żadnego planu. Jeśli zerknąć na Twittera ludzie lubią czarne charaktery. Tweet Tuska polubiło 90 tys, ludzi! A skoro przy Komisji Europejskiej jesteśmy to warto odnować najnowsze prognozy PKB na 2019. M.in. Polska 3,5%; Wlk. Brytania 1,3%; Niemcy 1,3%; Irlandia 4,1%, Włochy 0,2%;

  7. Inflacja jedynie 3,5% Według najnowszych, styczniowych danych Wenezuelskiego Banku Centralnego w styczniu inflacja w kraju Simona Bolivara wyniosła 3,5% … dziennie. W samym tylko styczniu ceny wzrosły o 196% a w porównaniu ze styczniem 2018 roku o 2 688 670%! Obserwując dramatyczną sytuację w Wenezueli nie sposób zerknąć na rynek ropy. Umacniający się dolar, obawy o przyszłość światowej koniunktury jak również rekordowa produkcja tego surowca w USA spowodowały znaczne obniżenie cen.


Karol Ciesielski, Mateusz Dąsal – Kuwik Ciesielski Family Office

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” 
w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji 
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206,poz. 1715). 
Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny 
instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest 
tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor oraz KCFO sp. z o.o. nie ponosi jakiejkolwiek 
odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
KCFO sp. z o.o. oraz autor dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne 
i zgodne ze stanem faktycznym, nie mogą jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponoszą żadnej 
odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.
back to top