To był tydzień 15.02.2019

Po informacjach z ostatnich siedmiu dni wiemy ile zarabiamy, dlaczego te pieniądze niezbyt dobrze pracowały w obligacjach korporacyjnych i co to jest phishing. Wiemy również, że dochód bezwarunkowy niezbyt dobrze wpływa na aktywizację zawodową a amerykańskie dolary są najdroższe od prawie dwóch lat.

  1. Na rękę niecałe 3 300 PLN Główny Urząd Statystyczny podzielił się w minionym tygodniu ciekawymi danymi na temat wynagrodzeń. Otóż wzrost wynagrodzeń w 2018r. wyniósł 5,3% r/r. Na uwagę zasługuje jednak sposób zebrania danych, w wyliczeniu uwzględniono bowiem przedsiębiorstwa mniejsze, co oznaczało średnią na poziomie 4834 zł brutto, czyli 700 zł mniej niż średnia wyliczona na podstawie dużych przedsiębiorstw. Oczywiście od tej kwoty odliczyć należy podatek dochodowy 339 zł, NFZ 356 zł i ZUS 628(!) zł. Finalnie zostajemy z kwotą 3261 zł.

  2. Nic się nie stało? Mija już powoli rok od ostatniego, głośnego wstrząsu na rynku obligacji Catalyst. Można zauważyć, że poziomy notowań, które wtedy zareagowały bardzo mocno, dziś wracają już „do siebie”. Pomagają w tym także OFE, które konserwatywnie inwestując, ponad 70% aktywów lokują w obligacje firm, na które wydały 380 mln pln w 2018r. Skala umorzeń sięgnęła jednak 1,5 mld, które to w dużej mierze zostały przeznaczone na listy zastawne, co pokazuje stan rynku na dzień dzisiejszy oraz jaką jeszcze drogę mamy do przebycia.

  3. I co z tego, że mają broń… Skoro dali się złapać na tzw. phishing na kwotę około 4 mln złotych. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma Cenzin przelała pieniądze na przesłane mailem „nowe konto” partnera handlowego.

  4. Niekonsumpcyjna gospodarka? Największy spadek sprzedaży detalicznej w USA od 2009 roku, jakby przeczy powszechnej opinii o amerykańskiej konsumpcyjnej gospodarce. W grudniu 2018 sprzedaż spadła tam o 1,2% w ujęciu miesięcznym. Bez środków transportu spadek wynosi 1,8%.

  5. Bezrobotny Fin z pieniędzmi Po zakończeniu słynnego badania nt. dochodu bezwarunkowego, w którym to 2 000 bezrobotnych Finów, co miesiąc przez 2 lata dostaje 560 euro wnioski są… żadne. Okazuję się, że grupa obdarowana przez państwo przepracowała w ubiegłym roku średnio 49,5 dnia podczas gdy średnia dla „normalnego” bezrobotnego wynosi 49 dni.

  6. Dolar jest najdroższy od maja 2017 Amerykański dolar jak na razie w lutym ma bardzo dobrą passę. Od początku miesiąca w stosunku do polskiej waluty zyskał na wartości 3,5%. Patrząc w dłuższej perspektywie waluta zza oceanu jest obecnie najdroższa od maja 2017. Czy to może spowodować jakiś większy napływ kapitału spekulacyjnego na rynki wschodzące, w tym także na polską giełdę?

  7. Miłość coraz droższa Nie mogliśmy nie zahaczyć o temat dnia świętego Walentego, gdyż z gospodarczego punktu widzenia to coraz ważniejsze święto konsumpcyjne w roku. Jeszcze 30 lat temu niewielu z naszych rodaków wiedziało o istnieniu takiego dnia, a dziś każdy z nas planował wydać średnio 90 złotych na cele związane z tym dniem. Część osób zmieniło się w tym dniu w analityka od metali szlachetnych. Barometr Providenta wskazał, że w woj. lubuskim jest najwięcej osób, które święto będą obchodzić a najmniej w … województwie małopolskim.


Karol Ciesielski, Mateusz Dąsal – Kuwik Ciesielski Family Office

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” 
w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji 
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206,poz. 1715). 
Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny 
instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest 
tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor oraz KCFO sp. z o.o. nie ponosi jakiejkolwiek 
odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
KCFO sp. z o.o. oraz autor dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne 
i zgodne ze stanem faktycznym, nie mogą jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponoszą żadnej 
odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.
back to top