To był tydzień 22.02.2019r.

Ostatnie siedem dni dostarczyło nam sporo emocji na rynku surowców, wielu ciekawych wypowiedzi na arenie międzynarodowej, w tym na naszym rodzimym podwórku. Zarówno nas jak i Minister Finansów,  nie przestaje zaskakiwać gospodarka. Natomiast na spodziewanym poziomie pozostaje kreatywność przedsiębiorców i Urzędu Skarbowego.

  1. Dla kogo to wsparcie? Ustawa frankowa otrzymuje kolejną potencjalną wersję. Tym razem obniżono próg określający stosunek kosztów kredytu do dochodów na 50% zamiast 60%, wydłużono okres wsparcia do 3 lat, a także okres spłaty do 12 lat. Zadowoleni członkowie komisji oraz minister Mucha, niezadowoleni… wszyscy inni. Szczególnie frankowicze, a także ambasady Niemiec, Austrii, Portugalii i Hiszpanii – ustawa może być sprzeczna z prawem UE.

  2. Prezes NBP znów zaskakuje. Zdążyliśmy już przywyknąć do stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego na poziomie 1,50%, co więcej Rada Polityki Pieniężnej systematycznie utwierdza nas w tym przyzwyczajeniu. Tymczasem Adam Glapiński jako pierwszy wspomniał, że istnieje „przestrzeń do obniżek stóp procentowych”. Informacja naturalnie wpłynęła na spadek rentowności obligacji skarbowych, jest też dużym zaskoczeniem dla większości ekonomistów, którzy nie prognozowali zmian do 2020r.

  3. Co z tym PPK? Najnowszy pomysł emerytalny spotyka się z różnym odbiorem sami pracownicy nie wierzą w niego za bardzo, statystyki mówią o zainteresowaniu na poziomie od 25-40%, natomiast przedsiębiorcy bardziej skłaniają się ku znanemu już rozwiązaniu – Pracowniczym Planom Emerytalnym, które mogą zastąpić wymóg uruchomienia PPK. W ciągu ostatnich 4 miesięcy złożono 254 wnioski o uruchomienie PPK, natomiast w całym roku 2018 powstało 208 nowych PPE, dla porównania w 2017 było to 48 wniosków.

  4. Gospodarka nie słucha się Ministra Finansów. Na szczęście dla wszystkich, jak na razie gospodarka nie spowalnia. Na początku lutego minister finansów Teresa Czerwińska zapowiedziała, że Polskę czeka lekkie spowolnienie w tym roku, ale patrząc na najnowsze dane dotyczące produkcji przemysłowej ze wzrostem o 6,1% w styczniu w stosunku do oczekiwań analityków na poziomie 3,9%, gospodarka niewiele „sobie z tych zapowiedzi robi”. Dane zdecydowanie zaskoczyły ekonomistów a Ministerstwo Finansów z pewnością nie ma nic za złe przemysłowi w tej sytuacji.

  5. Bardzo ważny uścisk dłoni dla inwestorów. Póki co największymi beneficjentami rozpoczętych we wtorek rozmów na linii Waszyngton – Pekin mających na celu rozwiązanie sporu handlowego są: ropa WTI drożejąca,  od publikacji ostatniego tygodnika, o 4,69% i miedź 5,26% na zakończenie czwartkowej sesji. Czyżby 1 marca prezydent Trump i Xi Jinping podadzą sobie dłonie?

  6. e-Pit przebojem pojawia się w życiu Polaków. Od 15 lutego na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów czekają na obywateli przygotowane przez administrację ich rozliczenia roczne. Wystarczyło kilka dni żeby zasłużyły na wątpliwość zgodności z prawem, udostępniając pracodawcom zbyt dużo danych osobowych pracowników, co wpływa na charakter stosunku pracy. Tymczasem sama administracja niezrażona i pewna swego, zapowiada podobną rewolucję dla przedsiębiorców na przyszły rok.

     


Karol Ciesielski, Mateusz Dąsal, Adam Kalinowski – Kuwik Ciesielski Family Office

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” 
w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji 
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206,poz. 1715). 
Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny 
instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest 
tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor oraz KCFO sp. z o.o. nie ponosi jakiejkolwiek 
odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
KCFO sp. z o.o. oraz autor dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne 
i zgodne ze stanem faktycznym, nie mogą jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponoszą żadnej 
odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.
back to top