To był tydzień 08.03.2019r.

Tym razem całkiem sporo twardych danych i wskaźników. Nowe prognozy PKB i Inflacji, a także odczyty PMI dla polskiego sektora przemysłowego. Zmiany w najważniejszym indeksie warszawskiego parkietu ale także najbardziej niespodziewane informacje płynące z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponownie przyjrzymy się notowaniom ropy oraz zastanowimy nad alternatywnymi typami inwestycji. Zapraszamy!

  1. Dino na drodze usłanej różami? Po dwóch latach od debiutu na GPW, spółka Dino, obok Play, awansowały do indeksu WIG20 w miejsce Energa oraz Eurocash. Dla firmy z Krotoszyna w ostatnich dniach mieliśmy wysyp bardzo dobrych informacji. Najpierw poszerzenie programu 500+ o pierwsze dziecko jak również trzynasta emerytura a teraz zapowiedzi Mateusza Morawieckiego nt. ograniczenia w sprzedaży marek własnych przez sklepy wielkopowierzchniowe, które uderzą w największych konkurentów. Co prawda przedstawiciele rządu łagodzą zapowiedzi premiera, ale zmiany na pewno w jakiś sposób zmienią zasady gry.

  2. Jesteśmy tak słabi jak Niemcy. W lutym odczyt PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł 47,6 pkt. Jest to czwarty miesiąc poniżej poziomu 50 pkt., który uznawany jest za neutralny. Może to oznaczać słabszy popyt według przedsiębiorców. Jest to dokładnie taka sama wartość jaką zanotowana dla gospodarki Niemiec. Nieco gorzej natomiast przedsiębiorcy czują się za naszą południową granicą – Czesi z odczytem 48,6.

  3. Dobra wiadomość z ZUS. Niespodziewane informacje ogłosił w tym tygodniu ZUS. Otóż Urząd „znalazł” na swoich rachunkach 2,5 mld zł nadpłaconych składek, w tym 111 mln zł przedsiębiorców, którzy zawiesili lub zamknęli swoją działalność. ZUS zapewnia, że wystarczy złożyć wniosek o sprawdzenie stanu konta i wypłatę środków, trzeba jednak pamiętać, że po 5 latach nadwyżka się przedawni!

  4. Ropa – komu się jeszcze opłaca. Do szczytów na rynku surowców z 2011 roku jeszcze nam bardzo daleko. Po 8 latach złoto, srebro, ropa czy miedź w dalszym ciągu tracą od 70% do 30%. Niskie ceny surowców powodują, że dla niektórych producentów ich produkcja staje się nieopłacalna. Poniżej przykłady krajów znajdujących się na obu biegunach pod względem kosztów wydobycia ropy na 1 baryłkę (aktualna cena ~56$) Najwyższe koszty: Wielka Brytania 52,50$, Brazylia: 48,80$, Kanada: 41,00$. Najniższe koszty: Kuwejt: 8,50$, Arabia Saudyjska: 9,90$, Irak: 10,70$

  5. NBP zapowiada spowolnienie. W tym tygodniu została opublikowana projekcja, w której zostały zawarte prognozy PKB i inflacji. Według NBP tempo wzrostu PKB powinno w 2019r. zawierać się w przedziale 3,3-4,7%, jednak powinno stopniowo obniżać się wraz z kolejnymi kwartałami. Natomiast inflacja powinna zachować się w przedziale 1,7-3,6%, czyli w okolicy celu inflacyjnego, który wynosi 2,5%.

  6. Emisje nowych kolekcji monet. Na których świetnie można zarabiać. Na 2019r. zaplanowano aż 24 emisje monet i banknotów dla kolekcjonerów, czyli dwa razy więcej niż w 2018r. Przewidywana kwota przychodu dla NBP może przekroczyć 100 mln zł. Sytuacja wzbudziła mieszane uczucia wśród zainteresowanych. Więcej emisji oznacza mniej znaczące okazy, rzadsze monety będą więcej warte, dodatkowo droższy ich zakup, na który narzekają kolekcjonerzy też nie pomaga w zbieraniu wartościowych okazów. Przykładowo za zestaw wypuszczony na stulecie złotego przyszło zapłacić 23 tys. zł.

     


Kuwik Ciesielski Family Office

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” 
w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji 
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206,poz. 1715). 
Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny 
instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest 
tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor oraz KCFO sp. z o.o. nie ponosi jakiejkolwiek 
odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
KCFO sp. z o.o. oraz autor dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne 
i zgodne ze stanem faktycznym, nie mogą jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponoszą żadnej 
odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.
back to top