To był tydzień 15.03.2019r.

W dzisiejszym wydaniu tygodnika gości u nas Lady Gaga i świętujemy urodziny naszego wiernego przyjaciela, który towarzyszy każdemu z nas bez wytchnienia. Poruszamy też znacznie bardziej poważne tematy, nie zabrakło komentarza do notowań na giełdzie w USA,a także kolejne emocje związane z Brexitem oraz świeże doniesienia dotyczące Boeinga i Wenezueli. Zapraszamy!

  1. Brexit telenowela trwa dalej. Dawno nie śledziliśmy tego co dzieje się w Wielkiej Brytanii w sprawie wszystkim wiadomej. Chodzi oczywiście o Brexit. Przez trzy dni parlament brytyjski dyskutował i głosował. Najpierw odrzucił nową umowę rozstania z UE. Następnego dnia nie zgodził się aby Wielka Brytania wyszła z UE bez umowy, aby w czwartek zdecydować dwoma głosami przewagi o opóźnieniu wyjścia ze wspólnoty europejskiej. Patrząc na notowania funta w skali tygodnia, można powiedzieć nic zaskakującego się nie w wydarzyło.

  2. Problemy Boeinga po katastrofie. Notowania amerykańskiej spółki produkującej samoloty po katastrofie jednego z nich w Etiopii straciły na wartości ponad 11%. W większości liczących się krajów w tym w UE, Chinach i USA samoloty Boeing 737 zostały uziemione. Może się to przełożyć na gigantyczne kwoty odszkodowań dla linii lotniczych od amerykańskiego giganta, które musiały zrezygnować z użytkowania tego modelu. Jeśli doliczymy również odszkodowania dla rodzin osób, które zginęły w katastrofie możemy spodziewać się dalszych spadków cen akcji.

  3. Nie chodzimy już do galerii?. W IV kwartale 2018 roku w porównaniu z 2017 aż o 8,6% zmniejszyła się liczba wizyt Polaków w centrach handlowych. Jednocześnie 58% z nas ocenia zakaz handlu w niedzielę negatywnie.

  4. Internet ma 30 lat. 12 marca świętowaliśmy okrągłą rocznicę powstania sieci ułatwiającej komunikację pomiędzy placówkami naukowymi, czyli Internetu jaki towarzyszy nam codziennie. Dodatkowo przed nami trudna zmiana standardu na 5G

  5. Bariera na S&P500. Amerykański indeks 500 największych spółek nie może przebić się jednoznacznie przez próg 2800 pkt. Poprzednie próby pokonania bariery w końcówce 2018r. skończyły się korektą poniżej 2400pkt. Dodatkowo nie pomagają prognozy dotyczące dynamiki PKB, która w pierwszym kwartale może obniżyć się do 0,4%, a na horyzoncie pojawiają się gorsze dane makroekonomiczne, w tym wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i gorsza sytuacja na rynku nieruchomości.

  6. Geralt ponownie wyceniany wysoko. Wyniki rankingu Giełdowej Spółki Roku 2018 nie zaskakują. Po raz czwarty nagroda przyznana została spółce CD Projekt, która wraz z Wiedźminem wywalczyła sobie stałe, specjalne miejsce w portfelach inwestorów. Wartość spółki nieustannie wzrasta, a świat inwestycji i cyfrowej rozrywki czeka na CyberPunk 2077, który ma być najlepszym tytułem wyprodukowanym przez studio. W tym tygodniu świat okrążyła również plotka, iż w produkcji wystąpi Lady Gaga.

  7. Wielki blackout w Wenezueli. W pogrążonej w kryzysie Wenezueli doszło do awarii hydroelektrowni w wyniku, której cały kraj pogrążył się w ciemnościach na 3 dni. Guaido, który został zaakceptowany przez 50 państw jako urzędujący prezydent, ogłosił stan wyjątkowy i nawołuje do demonstracji, które mają zakończyć się odsunięciem od władzy Nicolasa Maduro, który wciąż kontroluje instytucje państwa oraz jego siły zbrojne.

     


Kuwik Ciesielski Family Office

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” 
w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji 
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206,poz. 1715). 
Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny 
instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest 
tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor oraz KCFO sp. z o.o. nie ponosi jakiejkolwiek 
odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
KCFO sp. z o.o. oraz autor dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne 
i zgodne ze stanem faktycznym, nie mogą jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponoszą żadnej 
odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.
back to top