To był tydzień 22.03.2019

Minął kolejny tydzień z wieloma ciekawymi wydarzeniami. Do najbardziej interesujących od strony „pop” biznesu możemy zaliczyć dzień dżinsowych kołnierzyków na amerykańskiej giełdzie za sprawą powrotu na parkiet firmy LEVI’S. Poza tym o tym jak blisko banki Czarneckiego były upadku i wiele innych:

  1. Dżinsowe kołnierzyki. Niecodzienne sytuacja na giełdzie w Stanach Zjednoczonych! Producent dżinsów Levi Strauss & Co’s wraca na giełdę po 34 latach nieobecności. Z tej okazji na New York Stock Exchange pozwolono na złamanie zasad. Bardzo ścisła polityka ubioru biznesowego ustąpiła na rzecz dżinsowych kurtek, spodni i t-shirtów ufundowanych przez spółkę. Do obrotu trafiło 623 mln dolarów, a kurs wzrósł o 31,82% na zamknięciu pierwszego dnia notowań.

  2. Pensje dalej rosną. Ponad 3 500 złotych na rękę zarabiali średnio Polacy w przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 pracowników. To wzrost w lutym o 7,6% w skali roku. Jak widać utrzymujące się w Polsce braki kadrowe generują ciągle silną presję płacową. Mimo wszystko ze względu na hamujący wzrost gospodarczy zjawisko to może w przyszłości zastopować.

  3. DINO zgodnie z planem. Dwa tygodnie temu zwróciliśmy uwagę na zmianę w indeksie WIG20, do którego zakwalifikowała się spółka Dino Polska SA. Wskazywaliśmy na korzystne zmiany i zapowiedzi na rynku. Dziś już wiemy na pewno, notowania spółki przez tydzień swojej obecności w głównym indeksie GPW wzrosły o 14,2%. Nowe rekordy są efektem świetnych wyników za 2018r., wzrostem zysków o ponad 40% w ujęciu rocznym, a także rozwojem sieci sklepów, która zbliża się do 1000 punktów handlowych.

  4. mBank też państwowy? Według analityków Bloomberg Intelligence po połączeniu Deutche Banku z Commerzbankiem dojdzie do sprzedaży akcji polskiego mBanku. Kto z rodzimych graczy jest w stanie wyłożyć za 69 proc. akcji około 13 miliardów złotych. Zdaje się, że są dwa takie podmioty, oczywiście uwzględniając dodatkową emisję akcji: PKO BP i Pekao SA. Gdyby do tego doszło to te dwie państwowe grupy miałyby łącznie około 35% całego sektora, a w rękach państwa jest przecież jeszcze Alior, Pocztowy i BOŚ.

  5. Padłeś, powstań, … Idea Getin? W poprzedni weekend dowiedzieliśmy się, że gdyby nie pomoc NBP Getin Bank i Idea Bank po prostu zakończyły by swój żywot w listopadzie. Na podstawie komunikatów giełdowych wiemy, że 14 listopada z Idea Banku wypłynęło 1 mld 181 mln złotych. Wskaźnik płynności spadł wtedy do 102% z 160% (granica to 100%). Kolejnego dnia wskaźnik dla Idea wynosił 79% a dla Getin 83%. Po tych danych NBP (w niedziele) udziela Getinowi ponad 3 mld złotych kredytu a Idei ponad 1,5 mld złotych pomimo, iż z komunikatu wynika że NBP jest gotów pomóc bankom Czarneckiego.

     

     


Kuwik Ciesielski Family Office

Treści zawarte w tym artykule są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią „rekomendacji” 
w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji 
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206,poz. 1715). 
Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny 
instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest 
tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym autor oraz KCFO sp. z o.o. nie ponosi jakiejkolwiek 
odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.
KCFO sp. z o.o. oraz autor dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne 
i zgodne ze stanem faktycznym, nie mogą jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponoszą żadnej 
odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.
back to top