Wrocław – Najem krótkoterminowy dobry na całe zło, czytaj niskie stopy procentowe?

W ostatnim czasie niemal wszyscy mówią o najmie krótkoterminowym, jako o czymś, co zapewnia stale wysoki dochód. W związku z tym postanowiliśmy się przyjrzeć rynkowi w stolicy Dolnego Śląska, pod kątem rentowności tego typu inwestycji w zeszłym roku. Czy aby na pewno istnieją perspektywy dla niezagrożonego zysku?

Należy podkreślić, że Wrocław jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. W zależności od kryteriów ekonomicznych, jakie przyjmiemy, znajduje się przeważnie w pierwszej trójce polskich miast. Dlatego też dotychczasowa szybka dynamika najmu krótkoterminowego ma swoje uzasadnienie. Biznes, a przede wszystkim turyści, napędzali i napędzają tą branże w zastraszającym tempie. Wystarczy spojrzeć, co się dzieje po premierze inwestycji deweloperskiej, jakie rodzaje mieszkań zostają sprzedawane jako pierwsze. Najszybciej znikają oczywiście te najmniejsze, najczęściej na 1,5 roku przed oddaniem budynku do użytku.

Rok 2016 był rokiem szczególnym, kiedy to Wrocław pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury i z racji ogromnej liczby imprez i eventów przyciągnął wyjątkową liczbę odwiedzających go osób, znacznie większą niż w roku poprzednim. Według badań przeprowadzonych na zlecenie miasta przez firmę BEELINE, Wrocław odwiedziło aż 5 mln gości, z czego 1,4 mln to goście zagraniczni. Z przeprowadzonego badania wynika, że aż 74% (3,7 mln turystów) zdecydowało się na nocleg w „mieście spotkań”. Poprzedni rekord padł w roku 2015, kiedy to stolicę Dolnego Śląska według urzędu miasta odwiedziło ponad milion przyjezdnych. Ilu z tych gości zostało we Wrocławiu na noc? W roku 2015 niestety nie przeprowadzono tak dokładnych badań jak w roku 2016, natomiast patrząc na statystykę GUS, która nie obejmuje prywatnych apartamentów, korzystających z noclegów było 1,04 mln.

Opierając się na tych informacjach można wnioskować, że w poprzednim roku popyt na miejsca noclegowe we Wrocławiu mógł potencjalnie zwiększyć się nawet o 250%.

Pytanie czy na podstawie roku, w którym to Wrocław piastował miano Europejskiej Stolicy Kultury można prognozować jak dalej będzie się rozwijał biznes najmu krótkoterminowego?

Należy mieć na uwadze, że w ciągu ostatniego roku oddano setki apartamentów, kolejne są w budowie, a w 2017 roku spośród większych wydarzeń czeka nas już tylko niespełna dwutygodniowa The World Games.

Przed decyzją o zainwestowaniu w nieruchomość, którą planujemy przeznaczyć na najem krótkoterminowy, trzeba wziąć pod uwagę możliwość, iż pod wpływem zwiększonej konkurencji na tym rynku oraz zmianach w ruchu turystycznym, ceny najmów krótkoterminowych mogą się znacząco zmienić, co wpłynie na rentowność takiej inwestycji. Co za tym idzie, należy pamiętać, iż wycena tego rodzaju nieruchomości jedynie metodą dochodową (tj. na podstawie prognozowanych dochodów z najmu krótkoterminowego) nie do końca może okazać się dla Nas prawidłowa.


Karol Ciesielski

back to top