Dzień oszczędzania! 31.10.2018

Dzisiaj dzień oszczędzania, dlatego przy okazji kolejnej wizyty w studiu TVP3 Wrocław w Faktach o Poranku przekazujemy kilka rad i życzymy sukcesów w oszczędzaniu, które powinno przerodzić się w profesjonalne inwestowanie! Dodatkowo główne grzechy Polaków związane z oszczędzaniem:

Rady:

 1. Podnieś swoją wiedzę! Nie jest ona gwarantem sukcesu, ale zmniejsza ryzyko niepowodzenia. Oswój się z zagadnieniami finansów behawioralnych.
 2. Unikaj pośredników! Dzięki temu najczęściej znacząco obniżysz koszty swoich inwestycji.
 3. Stawiaj na płynność i nie daj się zamknąć w inwestycji (umówmy się, jeśli nie są to startupy itp. to najczęściej niepotrzebny jest horyzont np. 4 letni).
 4. Trzymaj się z dala od złożonych produktów, gdzie opłaty pobierane są na wszystkich możliwych poziomach! A jeśli wierzysz w powodzenie oferowanego rozwiązania to dotrzyj do elementu podstawowego tej układanki (akcje, obligacje, surowce itp.).
 5. Pamiętaj, że straty bolą znacznie bardziej niż zyski. Czy obligacje korporacyjnie, które oferują nam np. 8% zysku rocznie vs. 100% straty w przypadku problemów emitenta to dobry dla Nas ruch?
 6. Nie bierz udziału w tzw. owczym pędzie – jeśli dowiedziałeś się, że większość Twoich znajomych zainwestowało w daną inwestycję to rodzi się pytanie, co dalej dziać się będzie z jej ceną skoro popyt na nią być może właśnie się wyczerpuje
 7. Nie rozumiesz, nie inwestuj – jeśli nie rozumiesz rozwiązań inwestycyjnych, które nabywasz to, w jaki sposób masz ocenić ryzyko w nich tkwiące
 8. Unikaj nowych rozwiązań, które mają dać ponadprzeciętne zyski, w które nikt jeszcze nie zainwestował i których nikt nie sprawdził. Jak ocenić ich działanie w długim horyzoncie, skoro nie wiemy jak się zachowują w okresie dekoniunktury
 9. Nie zakładaj, że skoro rozwiązanie inwestycyjne zarobiło przez ostatnie 3 lata 45%, to w następnym roku również przyniesie ponadprzeciętne zyski
 10. Pamiętaj o dywersyfikacji.
 11. Okazje na rynku nie pojawiają się zawsze „przypadkiem” np. w momencie, w którym kończy się lokata.

Główne grzechy Polaków

 1. Stopa oszczędności dobrowolnych w Polsce wg GUS kształtuje się na poziomie 0,5%! Wydajemy 99,5% swoich dochodów. Wszystko przez hurraoptymistyczny rynek pracy. Zapomnieliśmy, że pracę możemy stracić, dlatego motyw przezornościowy przestał działać. Dla porównania w Czechach ta stopa wynosi 5,5%.
 2. Inflacja stylu życia. Wraz z wzrostem dochodów zwiększamy o tę samą stopę wydatki.
 3. Obniżenie wieku emerytalnego też niewiele dało. Nie myślimy o tym, aby zapewnić sobie lepszy stan finansów po zakończeniu aktywności zawodowej.
 4. Efekt house-money (na koszt firmy). Osoby, które dostają duży spadek, wygraną na loterii, sprzedają firmę itp. przez jakiś czas nie traktują pieniędzy jako swoje (nawet rok). Łatwo przyszły, więc mogą być zainwestowane w bardziej agresywne aktywa. Załóż na ten czas lokatę, konto oszczędnościowe i przyzwyczaj się do nich.
 5. Mamy jeden z najniższych poziom wiedzy ekonomicznej wśród krajów ankietowych przez OECD a mimo to 45% z nas ocenia go jako wysoki!
 6. Odkładamy na koniec miesiąca, to co nam zostało, a powinniśmy rozpoczynać miesiąc od przelania pieniędzy na tzw. Oszczędności.
 7. Nie czerpiemy przyjemności z oszczędzania tylko z wydawania.

Poniżej link do rozmowy w Faktach o Poranku w TVP3 Wrocław:


Karol Ciesielski – Kuwik Ciesielski Family Office

back to top